Quaternity Institute - Yoga
Joga Nidra


Joga Nidra 

jak prowadzić, jak stosować

Data i cena 2022

Yoga Nidra Intensive

21 - 25 września, 2022

ZAPISY ZAMKNIĘTE


22 - 27 listopada, 2022

Dwór Lanckorona

ZAPISY ZAMKNIĘTE


Warsztat płatny przez stronę 890 zł

 pobyt i wyżywienie 185 zł osobodoba

Informacje

JOGA NIDRA


Kurs Jogi Nidry prowadzony regularnie, od 2011 roku,

Certyfikowany / 50 godzin Yoga Alliance  


Szkolenie jak prowadzić jogę nidrę jako technikę jogi na poziomie PRATYAHARY - Świadomość na progu 


Quaternity Joga NidraKompleksowy kurs prowadzenia Świadomego Śnienia


w zakres kursu wchodzi codzienna praktyka medytacji i jogi dla ciała, wykłady z zakresu praktyki, zastosowania i prowadzenia świadomego śnienia. Uczestnicy otrzymują certyfikat po  skompletowaniu kursu i practicum. Joga Nidra to inaczej praktyka Świadomego Śnienia


jest częścią składową wielu szkół medytacji, a wywodzi się z metody zwanej nyasa, praktyki, która miała na celu uświęcenie ciała świadomością, polegającej na łączeniu dźwięku mantry nazywającej  poszczególne części ciała, ze świadomością tej części. Tym samym następowało również szczególne połączenie, na poziomie przepływu prany, z odpowiadającymi punktami mózgu.


W ten sposób medytujący sprowadzał całą uwagę z zewnątrz do wewnątrz, 

ze stanu rozproszenia energii mentalnej do stanu uważności, pełnej obecności.

Nie był to nigdy kult ciała, a raczej przyporządkowanie ciała naturalnie obejmującej je, wyższej instancji, dla której ciało jest nośnikiem, pojazdem, czystą świątynią, "zamkiem o wielu komnatach", przestrzenią gdzie Miłość miłościwie panuje.

Tym samym ciało przebywa w duszy, a nie dusza w ciele. Zastosowanie Świadomego Śnienia


W czasach napięcia i pośpieszności, wewnętrznych i zewnętrznych konfliktów,

sprzedawania świecących imitacji, w miejsce fundamentalnych wartości,

praktyka nabiera nowego wymiaru, nieoceniona dla zdrowia psychicznego i fizycznej regeneracji.


Świadome Śnienie pomaga puścić napięcie głębszych poziomów podświadomości, wprowadza spokój i klarowność umysłu, a fizycznie rozluźnienie ciała. W konsekwencji metoda jest techniką medytacyjno - relaksacyjną, stanięciem na progu pomiędzy zewnętrznym a wewnętrznym wymiarem, czasami pierwszym rozpoznaniem własnego pole subtelnych wrażeń i przejawów. Balansuje i porządkuje. Praktykowana w wygodnej pozycji leżącej


Wymaga rozluźnienia ciała i utrzymania umysłu na poziomie świadomego podążania za instrukcją;  z tego względu jest to metoda dostępna dla wielu, można śmiało napisać dla wszystkich.Efekt Świadomego Śnienia


Jest jeszcze głębiej rozluźniający, niż sama pozycja w jakiej jest doświadczana praktyka,

uczestnik ma możliwość regeneracji i odpoczynku, a także odkrycia głębszych przyczyn napięcia.

Konflikt i napięcie jest źródłem choroby, rozpoznając przyczynę na poziomie subtelnym, 

a jednocześnie przyczynowym, możemy uleczać to, co przejawia się na poziomie fizycznym. Mniej znana korzyść


To aspekt edukacyjny. W stanie delta, w jakim znajduje się mózg w trakcie jogi nidry, uczenie się

jest procesem, który zachodzi bez przeszkód, nie ma bowiem cenzora i krytyka, nie ma zwątpienia. Możemy uczyć się języków, tekstów czy innych informacji, ważnych w naszym profesjonalnym życiu. Dzieci mogą być uczone przy pomocy jogi nidry bezboleśnie, bezwysiłkowo, bez oporu.


Stan na granicy jawy i śnienia jest wyjątkowo otwarty i chłonny, ale też zanikają bariery pomiędzy poziomami świadomości, więc zarówno zawartość podświadomości przenika na powierzchnię,

jak słowo z powierzchni może być zasiane w polu podświadomości. 

Tak były czytane baśnie i bajki, kiedy dziecko lekko przysypiało.


Dla nauczycieli i terapetów jest to wartościowe narzędzie do pracy z klientem o różnych, często nieznanych,  przyczynach napięcia. Świadome Śnienie może być zastosowana przez każdego indywidualnie (nagranie) dla własnych

korzyści, dla spokoju, rozluźnienia, balansu systemu nerwowego czy pracy innych systemów; dla sprowadzenia rozproszonej energii mentalnej w celu nadania kierunku myśli i działania.


Intencja


Jest czynnikiem porządkującym pole mentalne, nasieniem wkładanym w chłonne i żyzne pole podświadomości dla nadania kierunku rozwadze, jest jak budowanie mostu ponad

oceanem życia.

Dzień przyjazdu:  


13 - 14  Zakwaterowanie 

14 - 15  Obiad

16 - 17  Joga Nidra

17 - 18  Wprowadzenie 

18 - 19  Kolacja

20 - 20.45  Medytacja wieczorna


Pobyt:
7 - 9     Praktyka Poranna 

9 - 10    Śniadanie 
11 - 12  Joga Nidra

12 - 14.00 Teoria / Metodologia
14 - 15  Obiad

16 - 17  Joga Nidra
17 - 18  Teoraia / Practicum w grupie
18 - 19  Kolacja
20 - 20.45   Medytacja wieczorna 

Dzień wyjazdu:
7 - 9   Praktyka Poranna 
9 - 10  Śniadanie

11 - 12  Joga Nidra
wyjazd do 12.00 

Należy zabrać ze sobą:


  • szal do okrycia, osobistą matę (maty i koce są na miejscu w ośrodku)
  • poduszkę do medytacji
  • wygodny strój do praktyki 
  • obuwie zmienne
  • ciepłe ubranie zewnętrzne
  • dodatkowe ręczniki
  • notes i przybory do pisania

Prowadząca

SARA


Jestem samoukiem, co nie znaczy, że nie potrzebuję nauczycieli, wręcz odwrotnie, spotkałam ich wielu,

czerpałam z ich studni, szłam jednak według intuicji, nie wiem czy jest to prowadzenie, czy szukanie i błądzenie. Teraz mogę przyznać, że jedno i drugie. Spotkałam w życiu wielu nauczycieli żywych, ale jeszcze więcej żywych w ich przekazie słowem pisanym. Takie spotkania cenię bardzo, jest to spotkanie z dorobkiem, z historią przemiany. Poszukiwałam studiując klasyczne dzieła filozofii, medytacji, słowa mistyków chrześcijańkich, dzieła tybetańskich mistrzów, traktaty filozofii, sutry i shastry Indii. Praktyka szła równo z ciekawością poznania; warsztaty, wyjazdy, kursy, satsangi, praktyka własna. Otwarł się świat jogi.


Poświęciłam trzy lata na przestudiowanie tylko orginalnych dzieł Carla Gustava Junga, wiele lat na współcześnie żyjących nauczycieli duchowości, których poznałam na kontynencie amerykańskim.

Pięć lat studiowałam dogłębnie dzieła Swami Shivanandy, Swami Satyanady, Swami Niranjanandy i innych z Bihar School of Yoga, ze szkoły północnej również Swami Radhę Shivanandę, metody i techniki zastosowane przez nią w Yasodhara Ashram. Byłam ciekawa, ale też podświadomie szukałam Boga, w każdym zakątku świata i historii religii. Nie dla świadectw, kariery i tytułów. Fascynował mnie rejon ludzkiego istnienia omijany przez materialistyczne trendy cywilizacji liberalizmu. Artystyczny aspekt poznawczy, niekoniecznie oparty na ścisłym doświadczeniu naukowym a jednak niewątpliwie działający.


Zaczęłam stosować praktyki, stare ale przystosowane dla współczesnego człowieka nie znającego sanskrytu, nie znającego systemu kształcenia się u "stóp mistrza". Teksty, stały się otwartym skarbcem, perłami zbieranymi w miejskiej księgarni. Czerpałam z nich jak wodę spragniona na pustyni. Były miejsca, od których byłam uzależniona jak Banyan Bookstore w Vancouver, ale nic tak mocno nie działało jak medytacyjne odosobnienia w milczeniu. Zrozumiałam, że jest to uniwersalne narzędzie dla medytacji, dla modlitwy, dla kontemplacji. Stan wycofania okazał się największym otwarciem na życie jako jednorodne doświadczenie totalności. 


Pierwszą jogę nidrę nagraną przez Swami Niranjanandę usłyszałam w 2000 roku. Zrobiła na mnie energetycznie piorunujące wrażenie. Poczułam moc tej praktyki, przekaz na niezrozumiałym poziomie świadomości. Przez jakiś czas praktykowałam z nagrań z kaset przywiezionych z Indii.

Trzy lata później przeżyłam dokładnie to, co jako wizje pojawiło się w trakcie tych sesji, jako obrazy niezwiązane z samą praktyką. Wejrzenia w superświadomość poza czasem. 

W 2011 wprowadziłam Jogę Nidrę według Swami Satyanandy  jako stały element wszystkich prowadzonych przez siebie kursów i warsztatów w Polsce. W 2013 zaczęłam szkolić nauczycieli jak prowadzić Jogę Nidrę. Wielu nauczycieli, którzy ukończyli certyfikowane kursy Quaternity Yoga Nidra, stosują i propagują Jogę Nidrę w Polsce i zagranicą. Joga Nidra stała się powszechnie dostępna.