Joga Nidra
jak prowadzić, jak stosować
Joga Nidra
3 - 8 czerwca, 2025
ZAPISY OTWARTE
KURS płatny przez stronę 1200 zł
Pobyt i wyżywienie opłata na miejscu 200 zł os/doba
JOGA NIDRA - praktyka dla każdego
Uzdrowienie zaczyna się od rozluźnienia i relaksu - Kurs Jogi Nidry prowadzony jest od 2011 roku kilka edycji rocznie, certyfikowany przez Quaternity Institute / 50 godzin Yoga Alliance, jak prowadzić jogę nidrę jako technikę jogi na poziomie PRATYAHARY - ŚWIADOMOŚĆ NA PROGU.
Quaternity Joga Nidra
Kompleksowy kurs prowadzenia Świadomego Śnienia
w zakres kursu wchodzi codzienna praktyka medytacji i jogi dla ciała, wykłady z zakresu praktyki, zastosowania i prowadzenia świadomego śnienia. Uczestnicy otrzymują certyfikat po skompletowaniu kursu i practicum.
Joga Nidra to inaczej praktyka Świadomego Śnienia
jest częścią składową wielu szkół medytacji, a wywodzi się z metody zwanej nyasa, praktyki, która miała na celu uświęcenie ciała świadomością, polegającej na łączeniu dźwięku mantry nazywającej poszczególne części ciała, ze świadomością tej części. Tym samym następowało również szczególne połączenie, na poziomie przepływu prany, z odpowiadającymi punktami mózgu.
W ten sposób medytujący sprowadzał całą uwagę z zewnątrz do wewnątrz, ze stanu rozproszenia energii mentalnej do stanu uważności, pełnej obecności. Nie był to nigdy kult ciała, a raczej przyporządkowanie ciała naturalnie obejmującej je, wyższej instancji, dla której ciało jest nośnikiem, pojazdem, czystą świątynią, "zamkiem o wielu komnatach", przestrzenią gdzie Miłość miłościwie panuje.
Tym samym ciało przebywa w duszy, a nie dusza w ciele.
Zastosowanie Świadomego Śnienia
W czasach napięcia i pośpieszności, wewnętrznych i zewnętrznych konfliktów, sprzedawania świecących imitacji, w miejsce fundamentalnych wartości, praktyka nabiera nowego wymiaru, nieoceniona dla zdrowia psychicznego i fizycznej regeneracji. Świadome Śnienie pomaga puścić napięcie głębszych poziomów podświadomości, wprowadza spokój i klarowność umysłu, a fizycznie rozluźnienie ciała. W konsekwencji metoda jest techniką medytacyjno - relaksacyjną, stanięciem na progu pomiędzy zewnętrznym a wewnętrznym wymiarem, czasami pierwszym rozpoznaniem własnego pole subtelnych wrażeń i przejawów. Balansuje i porządkuje.
Praktykowana w wygodnej pozycji leżącej
Wymaga rozluźnienia ciała i utrzymania umysłu na poziomie świadomego podążania za instrukcją; z tego względu jest to metoda dostępna dla wielu, można śmiało napisać dla wszystkich.
Efekt Świadomego Śnienia
Jest jeszcze głębiej rozluźniający, niż sama pozycja w jakiej jest doświadczana praktyka, uczestnik ma możliwość regeneracji i odpoczynku, a także odkrycia głębszych przyczyn napięcia. Konflikt i napięcie jest źródłem choroby, rozpoznając przyczynę na poziomie subtelnym, a jednocześnie przyczynowym, możemy uleczać to, co przejawia się na poziomie fizycznym.
Mniej znana korzyść
To aspekt edukacyjny. W stanie delta, w jakim znajduje się mózg w trakcie jogi nidry, uczenie się jest procesem, który zachodzi bez przeszkód, nie ma bowiem cenzora i krytyka, nie ma zwątpienia. Możemy uczyć się języków, tekstów czy innych informacji, ważnych w naszym profesjonalnym życiu. Dzieci mogą być uczone przy pomocy jogi nidry bezboleśnie, bezwysiłkowo, bez oporu.
Stan na granicy jawy i śnienia jest wyjątkowo otwarty i chłonny, ale też zanikają bariery pomiędzy poziomami świadomości, więc zarówno zawartość podświadomości przenika na powierzchnię, jak słowo z powierzchni może być zasiane w polu podświadomości. Tak były czytane baśnie i bajki, kiedy dziecko lekko przysypiało.
Dla nauczycieli i terapetów jest to wartościowe narzędzie do pracy z klientem o różnych, często nieznanych, przyczynach napięcia. Świadome Śnienie może być zastosowana przez każdego indywidualnie (nagranie) dla własnych korzyści, dla spokoju, rozluźnienia, balansu systemu nerwowego czy pracy innych systemów; dla sprowadzenia rozproszonej energii mentalnej w celu nadania kierunku myśli i działania.
Intencja
Jest czynnikiem porządkującym pole mentalne, nasieniem wkładanym w chłonne i żyzne pole podświadomości dla nadania kierunku rozwadze, duchowej drodze do centrum świadomości, ponad wzburzonym oceanem życia.
Dzień przyjazdu
14 - 17 Zakwaterowanie
18 - 19 Kolacja
19.30 - 20.30 Wprowadzenie do programu
oraz Sesja Jogi Nidry
Pobyt
7 - 9 Praktyka poranna
9 - 10 Śniadanie
11.30 - 12.15 Sesja Jogi Nidry
12.30 - 13.30 Teoria
13.30 - 14.30 Lunch
16 - 16.45 Sesja Jogi Nidry
17 - 18 Teoria
18 - 19 Kolacja
19.30 - 20 Medytacja wieczora - Mantra Joga
Dzień wyjazdu
7 - 9 Praktyka poranna z jogą nidrą
9 - 10 Śniadanie
wyjazd do 12.00
Należy zabrać ze sobą
SARA
Jestem samoukiem, co nie znaczy, że nie potrzebuję nauczycieli, wręcz przeciwnie, spotkałam ich wielu, rozpoczęli nieodwracalne zmiany. Czerpałam z wskazanej przez nich studni, szłam jednak według intuicji, nie wiem czy jest to prowadzenie, czy błądzenie. Teraz mogę przyznać, że jedno i drugie. Spotkałam w życiu wielu nauczycieli żywych, ale jeszcze więcej żywych w ich przekazie słowem. Takie spotkania cenię bardzo, jest to spotkanie z żywym w przemianie. Poszukiwałam kopiąc w filozofii, medytacji, słowach mistyków chrześcijańkich, dziełach tybetańskich mistrzów,, sutrach i shastrach Indii.
Praktyka szła równo z ciekawością; warsztaty, wyjazdy, kursy, satsangi, praktyka własna. Otwierał się świat jogi.
Poświęciłam trzy lata na przestudiowanie tylko orginalnych dzieł Carla Gustava Junga w zakresie psychologii najbardziej spójnej z przekazem i metodami jogi, wiele godzin warsztatowych spędziłam z współcześnie żyjącymi nauczycielami duchowości, których poznałam na kontynencie amerykańskim jak Caroline Myss, Gregg Braden, Gabriel Cousins.
Pięć lat studiowałam dogłębnie dzieła Swami Shivanandy, Swami Satyanady, Swami Niranjanandy i innych z Bihar School of Yoga, ze szkoły północnej również Swami Radhę Shivanandę, oraz metody i techniki zastosowane przez nią w Yasodhara Ashram. Byłam ciekawa, ale też podświadomie szukałam uniwersalności w historii religii. Nie dla świadectw, kariery i tytułów. Fascynował mnie rejon ludzkiego istnienia omijany przez materialistyczne trendy cywilizacji liberalizmu, przez historię stworzoną dla mas.
Artystyczny sposób poznawczy, nie oparty na ścisłym poznaniu naukowym, ale indywidualnie komponowany.
Zaczęłam stosować praktyki, stare ale przystosowane dla współczesnego człowieka nie znającego sanskrytu, nie znającego systemu kształcenia się u "stóp mistrza". Teksty, stały się otwartym skarbcem, perłami zbieranymi w miejskiej księgarni. Czerpałam z nich jak wodę spragniona na pustyni. Były miejsca, od których byłam uzależniona jak Banyan Bookstore w Vancouver, ale nic tak mocno nie działało jak medytacyjne odosobnienia w milczeniu. Zrozumiałam, że jest to uniwersalne narzędzie dla medytacji, dla modlitwy, dla kontemplacji. Stan wycofania okazał się największym otwarciem na życie jako jednorodne doświadczenie totalności.
Jak powiedział św. Franciszek z Asyżu: "To czego szukamy, jest tym co patrzy".
Pierwszą jogę nidrę prowadzoną przez Swami Niranjanandę doświadczyłam w 2000 roku. Zrobiła na mnie energetycznie piorunujące wrażenie. Poczułam moc tej praktyki, przekaz na jeszcze niezrozumiałym dla mnie poziomie. Przez długi czas praktykowałam z kaset przywiezionych z Indii. Trzy lata później przeżyłam dokładnie to, co jako wizje pojawiało się w trakcie tych sesji w formie obrazów, niezwiązanych z samą praktyką. Wejrzenia superświadomości poza czasem. Nazywałam je pocztówkami od Boga.
W 2011 wprowadziłam Jogę Nidrę według Swami Satyanandy jako stały element wszystkich prowadzonych przez siebie kursów i warsztatów w Polsce. W 2013 zaczęłam szkolić nauczycieli jak prowadzić Jogę Nidrę. Wielu nauczycieli, którzy ukończyli certyfikowane kursy Quaternity Yoga Nidra, stosują i propagują Jogę Nidrę w Polsce i zagranicą. Joga Nidra stała się powszechnie dostępna.