Quaternity Institute - Yoga
Pranayama

Pranayama


subtelna moc 

Data i cena

Quaternity Pranayama

 

wkrótce nowe terminy....

Kurs płatny przez stronę   

980 zł


pobyt z wyżywieniem

płatne dla Dworu 200 zł za dobę

 

"Następny dzień po warsztatach, byłam na koncercie Laureata Konkursu Chopinowskiego, miałam zupełnie inny odbiór muzyki, stała się dla mnie kaskadą wibracji, które połączyły mnie z twórcą, było to takie niesamowite uczucie. Pierwszy raz w życiu tak słuchałam muzyki - dla mnie było to niesamowite przeżycie. Zmieniła się moja percepcja...Musiałam się podzielić z Tobą tym doznaniem."  (uczestniczka)

Informacje

Pranayama 1

Certyfikowany Kurs Yoga Alliance 50 godz.


Co to jest pranayama ?


Prosto rzecz ujmując Pranayama jest świadomym regulowaniem procesu oddychania zastępującym normalne, automatyczne oddychanie. Pranayamą manipulujemy częstotliwość oddechu, długość wdechu i wydechu oraz zatrzymania oddechu, w rożnych pozycjach. Pranayama składa się z dwóch słów w sanskrycie "prana"  i "ayama". Prana to moc witalna; wielowymiarowa energia, zawierająca kombinację elektrycznej, magnetycznej, elektromagnetycznej, fotonicznej, termalnej i mentalnej energii, przenikających i poruszających całym ciałem. Ayama oznacza rozszerzenie czy powiększenie. Stąd pranayama jest rozszerzeniem czy powiększeniem wymiaru prany, mocy witalnej.


Istnieje około pięćdziesięciu typów pranayamy, dziesięć z nich to najważniejsze rodzaje dla praktyki.

Jesteśmy elektromagnetycznym zjawiskiem jako ciało-umysł; dzięki metodom pranayamy zachodzi w tej przestrzeni transformacja osobowości. W tym kontekście, jest to pozytywny rozwój na fizycznym i mentalnym poziomie. Na fizycznym poziomie rozwój oznacza właściwie i zdrowo funkcjonujące ciało, które dzięki pranayamie trenowane jest aby łatwiej osiągało homeostazę, równowagę po sytuacjach stresujących i trudnych. Transformacja osobowości na poziomie mentalnym odnosi się do mocy skupienia, wyobraźni, kreatywności, stałości, mocnej woli. Ma to przełożenie na jakość naszych interakcji, pozytywną i optymistyczną postawę, prowadzącą do zmniejszenia napięcia i konfliktów międzyludzkich.


Rozwój mentalny jest konieczny dla zrównoważonej osobowości wolnej od kompleksów, niestałości, napięć nerwowych i emocjonalnych na podłożu wewnętrznych konfliktów. W rzeczywistości mentalny i fizyczny rozwój są nierozłączne, dlatego dobrostan ciała i umysłu to jeden i ten sam kierunek w jodze. Podczas kiedy praktyki pranayamy dają ogromne korzyści na poziomie ciała i umysłu, ich celem jest totalna ewolucja na poziomie duchowym.Dla kogo jest kurs ?


Pranayama jest uważana za zaawansowaną praktykę, tymczasem przygotowanie i wprowadzenie do pranayamy jest żywotnym elementem praktyki asany. Tak typowe dla praktykujących jogę niezrozumienie połączenia świadomości pozycji ze świadomym oddechem, może się okazać długoletnią drogą do nikąd. Tak jak we wszystkich sportach możemy zdać się na automatyczny oddech pogłębiany wysiłkiem fizycznym, pozostając na autopilocie, tak w jodze będzie to brakujące ogniwo dla włączenia pranicznego przepływu w ciele i obiegu prany w mózgu.


Hatha Yoga Pradipika, fundamentalny tekst hatha jogi, zaznacza wyraźnie : "Pranajama może usunąć wszystkie choroby, kiedy wykonywana poprawnie, ale kiedy wykonywana nieprawidłowo, może zaostrzyć wszystkie choroby." Dlatego ważna jest znajomość najważniejszych zasad, poprawności praktyki technik pranayamy, stopniowe wprowadzanie od początku praktyki jogi, nieprzyśpieszany rozwój poznanych technik. Kurs może być więc dla każdego, kto jest zainteresowany jogą, wykazuje potrzebę i ciekawość technikami ponad asanę; dla nauczycieli jogi, którzy chcą mieć pewność, że mogą i potrafią włączyć metody pranayamy prowadząc swoje zajęcia, pamiętając, że pranayama to nie tylko oddychanie, ale mocarne narzędzie dla pozytywnej transformacji. Kurs jest początkiem osobistej aplikacji dla własnych korzyści, oraz wprowadzania mniej znanych aspektów jogi do zajęć, z pozycji poznania tematu.  Co zawiera kurs ?


Quaternity specjalizuje się w tworzeniu mocnego fundamentu jogi. Można to porównać do pracy u podstaw. Niezmiennie i cierpliwie przekazywane metody odznaczają się prostotą i są zasadniczo zdroworozsądkowe. Jeśli doświadczamy swoistego "misterium", wypływa to jedynie z intymnej indywidualnej przestrzeni uczestnika, a nie z hipnotycznego działania prowadzących trenerów. Zarówno kurs nauczycielski 200 godzin jak i wszystkie dopełniające go treningi, są praktycznym i prostym przełożeniem wiedzy jogi dla dobrostanu praktykującego. Czasami dobrostan musi być poprzedzony oczyszczaniem na poziomie fizyczno - emocjonalnym, tak jak w wypadku oczyszczania ciała podczas tzw. przeziębień. Pewne techniki pranayamy działają mocniej oczyszczająco, inne stabilizująco i balansująco. Taki przekrój podstawowych dziesięciu technik doświadczymy podczas kursu, plus techniki zamków (bandha) i układów ciała (mudra), ich koorelacje i właściwe stosowanie. Każdy może dowolnie regulować swój udział w zajęciach, według pojemności na doświadczenie.
Pranayama  2


Druga część nie jest obowiązkowa dla otrzymania certyfikatu 50 godzin Yoga Alliance, otrzymujemy go już po pierwszej części ! Druga część jest dla zainteresowanych  tematem i doświadczeniem jeszcze bardziej. Temat pranayamy na kursie Pranayama 1 oraz Pranayama 2,  jest tak naprawdę początkiem świadomej praktyki indywidualnej mniej znanego zakresu jogi, gdyż rozwój w zakresie pranayamy jest długi w czasie, wymaga kompletnego zaniechania pośpiechu ! Jest to praktyka w głąb teraźniejszości, a nie w przyszłość ! Dlatego oba kursy są przygotowaniem poznawczo - inspirującym do pracy indywidualnej po kursie. 

Jest bardzo ważne aby nie zapisywać się na część 2 tylko dlatego, że ten temat przerobiliśmy na kursie nauczycielskim.  Mimo wszystko jest to inny zakres doświadczenia.

W trakcie drugiej części Quaternity Pranayamy mamy trudniejsze oczyszczanie tzw Lagu Shankaprakshalana,

więcej uwagi na subtelny wymiar pranayamy w praktyce asany, w medytacji chodzonej, zamki czyli bhandy praktykowane niezależnie od asany oraz witalizujących rodzajów pranayam. Klasyczna mantra lub jej aspekt jako japa yoga, jest ściśle związana z oddechem i regulacją oddechu, dlatego na części drugiej klasyczna mantra jest przykładowo zastosowana zarówno dla uspokojenia, ale też pogłębienia oddechu a tym samym umysłu. Rozkład zajęć


Nasze spotkanie przypada na wiosnę i wczesną jesień, kiedy zarówno sprzyja nam pora roku, wilgotność powietrza, wczesny wschód słońca oraz niskie zanieczyszczenie powietrza (przynajmniej mamy nadzieję). Najlepszym czasem dla pranayamy jest poranek po długim poście nocnym, ze względu na temat kursu będziemy obserwować wpływ wielu czynników wymienionych wyżej, a także ten bardzo ważny czynnik jakim jest dieta, ilość i rodzaj pożywienia.

Dlatego nasz dzień zaczynamy o 5 wiosną i o 6 zimą.


Pierwszy dzień

     

14 - 17  Zakwaterowanie

17 - 18  Kolacja  

19 - 20.30 Wprowadzenie do kursu pranyamy


Kolejne dni

     

6 - 9  Poranne praktyki oczyszczające /Praktyka jogi i pranayamy  

9 - 10 Śniadanie

10 - 11.30 Przerwa na spacer i aktywny oddech

11.30 - 13.30 Blok przedpołudniowy - teoria i praktyka

13.30 - 14 Lunch

16 - 18 Blok popołudniowy teoria i praktyka

18 - 19 Kolacja

19.30 - 20.30 Joga Nidra


Niedziela6 - 9 Praktyka jogi i pranayamy

9 - 10 Śniadanie

11 - 12 Wyjazd
Rzeczy do zabrania ze sobą


  • Mata do jogi
  • Naczynie do neti (oczyszczanie nosa wodą z solą),
  • Naczynie z podziałką do mierzenia wody od 500 - 1000 ml
  • Olej sezamowy
  • Wygodny strój do jogi, w którym skóra może oddychać !
  • Koc lub poduszka medytacyjna dla wygodnej pozycji siedzącej
  • Uczestnicy mogą korzystać z krzeseł ! 
  • Wygodne obuwie zewnętrzne i wewnętrzne na zmianę
  • Ubranie stosowne do pogody w podgórskim klimacie
  • Notes i przybory do notowania.